← Wszystkie artykułyUniFi

Przegląd urządzeń indoor Wi-Fi 7 UniFi: który punkt dostępowy wybrać?

Który punkt dostępowy sprawdzi się w małym biurze, który w hotelu, a który na sali pełnej uczestników konferencji? Przyglądamy się rodzinom U7 i E7, różnicom między 2,5 a 10 GbE oraz temu, dlaczego samo Wi-Fi 7 nie zawsze oznacza dostęp do pasma 6 GHz.

W biurze właśnie zakończyło się spotkanie online, a kilkanaście osób równocześnie wysyła duże pliki. Nagle sieć zwalnia. Czy wystarczy zamontować najnowszy access point Wi-Fi 7? Niekoniecznie. Nowy standard potrafi dużo, ale nie naprawi źle rozmieszczonych urządzeń, zatłoczonych kanałów ani zbyt wolnego połączenia ze switchem. W praktyce to projekt sieci decyduje, czy możliwości sprzętu zostaną wykorzystane.

Oferta UniFi jest ciekawa właśnie dlatego, że nie kończy się na jednym „najlepszym” modelu. Są niewielkie punkty dostępowe do gabinetów, konstrukcje ścienne do pokoi hotelowych i znacznie mocniejsze urządzenia do obiektów o dużym zagęszczeniu użytkowników. Zamiast pytać wyłącznie, który AP jest najszybszy, warto najpierw ustalić: ilu klientów będzie korzystać z sieci, gdzie będą pracować i jaką infrastrukturę przewodową mamy już w budynku.

Co właściwie zmienia Wi-Fi 7?

Wi-Fi 7, czyli IEEE 802.11be, rozwija możliwości znane z Wi-Fi 6 i 6E. Jedną z ważniejszych zmian są szersze kanały radiowe, a w odpowiednich warunkach także modulacja 4096-QAM. Dzięki temu kompatybilne urządzenia mogą przesyłać więcej danych w tym samym czasie. Nie oznacza to jednak, że każdy laptop lub telefon osiągnie prędkości podawane w kartach access pointów.

Istotną nowością jest Multi-Link Operation (MLO). Funkcja pozwala obsługiwanym klientom korzystać z więcej niż jednego połączenia radiowego w ramach jednego punktu dostępowego. W zależności od sposobu implementacji może to poprawiać opóźnienia, niezawodność lub przepustowość. Rzeczywiste korzyści zależą od urządzenia końcowego, wersji oprogramowania i wybranych ustawień sieci.

Wyobraźmy sobie salę szkoleniową: rano kilkanaście laptopów, po południu pełna sala, telefony w kieszeniach i kilka aktywnych wideokonferencji. Właśnie w takich sytuacjach liczy się nie tylko maksymalny transfer, ale także to, jak sieć zachowuje się pod obciążeniem. Wi-Fi 7 daje nowe możliwości, lecz nadal nie zastępuje dobrego planu rozmieszczenia punktów dostępowych.

Wi-Fi 7 nie oznacza automatycznie pasma 6 GHz

To jedno z najważniejszych rozróżnień w aktualnej ofercie UniFi. Standard Wi-Fi 7 może być obsługiwany również przez urządzenia pracujące tylko w pasmach 2,4 i 5 GHz. Tak działają na przykład U7 Lite, U7 Long-Range i U7 In-Wall. Są to pełnoprawne access pointy Wi-Fi 7, ale nie oferują osobnego radia 6 GHz.

Pasmo 6 GHz otwiera dodatkową przestrzeń radiową, często mniej zajętą niż tradycyjne 5 GHz. Nowoczesny laptop znajdujący się niedaleko access pointa może na tym zyskać. W sąsiednim pokoju, za kilkoma ścianami, efekt może być już znacznie słabszy. To dobry przykład, dlaczego szerszy kanał i wyższa częstotliwość nie są równoznaczne z „Wi-Fi do każdego kąta budynku”.

Trzeba pamiętać także o lokalnych przepisach dotyczących wykorzystania 6 GHz. Parametry katalogowe, w tym szerokość kanału 320 MHz, nie stanowią obietnicy dostępności każdej funkcji w każdym kraju. W Polsce należy korzystać z wariantów radiowych i kanałów udostępnionych dla właściwego regionu.

Ważne: przy wyborze access pointa najpierw sprawdź jego obsługiwane pasma. Sam napis „Wi-Fi 7” nie potwierdza obecności radia 6 GHz ani możliwości wykorzystania kanału 320 MHz w danej lokalizacji.

Jak podzielić ofertę UniFi Wi-Fi 7 indoor?

Na pierwszy rzut oka nazwy mogą przypominać łamigłówkę: Lite, Long-Range, Pro, Max, XG, XGS, Wall i E7. Po rozdzieleniu modeli według sposobu montażu wszystko staje się prostsze. Sufitowe U7 są punktem wyjścia dla większości biur. Urządzenia Wall projektuje się z myślą o montażu na ścianie, a E7 obejmuje konstrukcje do szczególnie wymagających stref.

Poniżej najważniejsze różnice między tymi konstrukcjami. Podawane przez producenta powierzchnie pokrycia i liczby klientów należy traktować jako orientacyjne wartości katalogowe, a nie wyniki gwarantowane w każdym budynku. Praktyczna pojemność sieci zależy od ruchu użytkowników, poziomu zakłóceń i projektu radiowego.

Modele sufitowe U7

U7 Lite i U7 Long-Range – gdy liczy się prosta sieć i zasięg

U7 Lite to model, od którego można zacząć planowanie niewielkiej sieci. Obsługuje 2,4 i 5 GHz, ma cztery strumienie przestrzenne łącznie, port 2,5 GbE i zasilanie PoE. Producent podaje orientacyjne pokrycie 115 m² oraz ponad 200 klientów. Wyobraźmy sobie gabinet, małe biuro księgowe lub punkt usługowy: użytkownicy potrzebują stabilnego połączenia, ale niekoniecznie najbardziej rozbudowanego radia 6 GHz. W takim scenariuszu rozsądna specyfikacja może być ważniejsza niż najwyższy model w katalogu.

U7 Lite zamontowany na suficie. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 01. U7 Lite — sufitowy punkt dostępowy Wi-Fi 7.

U7 Long-Range ma podobną filozofię, ale większy nacisk kładzie na zasięg. Działa w 2,4 i 5 GHz, oferuje pięć strumieni przestrzennych, 2,5 GbE, PoE oraz katalogowe pokrycie do 160 m². W długiej, otwartej przestrzeni może być interesującym wyborem. Jest jednak haczyk: silniejszy sygnał od punktu dostępowego nie sprawi automatycznie, że słabszy telefon na końcu korytarza zdoła równie dobrze odpowiedzieć. W budynku z wieloma ścianami kilka właściwie rozmieszczonych AP często sprawdzi się lepiej.

U7 Long-Range zamontowany na suficie. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 02. U7 Long-Range — sufitowy punkt dostępowy Wi-Fi 7.

Warto też pamiętać, że obie konstrukcje nie mają radia 6 GHz. Gdy projekt zakłada wykorzystanie tego pasma przez nowoczesne laptopy, lepiej przejść do modeli Pro lub E7. Jeśli natomiast sieć obsługuje przede wszystkim telefony, drukarki, terminale i standardowe komputery, koszt rozbudowanego modelu może nie przynieść proporcjonalnej korzyści.

U7 Pro i U7 Pro Max – uniwersalny wybór do biura

U7 Pro to jeden z najbardziej uniwersalnych modeli w zestawieniu, ponieważ pracuje w trzech pasmach: 2,4, 5 i 6 GHz. Oferuje sześć strumieni przestrzennych, uplink 2,5 GbE, zasilanie PoE+ i katalogowe pokrycie 140 m² przy ponad 300 klientach. W codziennej pracy jego przewagą nad U7 Lite jest przede wszystkim możliwość obsługi urządzeń w paśmie 6 GHz. To rozsądny kandydat do nowego biura, w którym laptopy stopniowo będą wymieniane na nowsze.

U7 Pro zamontowany na suficie. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 03. U7 Pro — sufitowy punkt dostępowy Wi-Fi 7.

U7 Pro Max idzie krok dalej: ma osiem strumieni przestrzennych, w tym cztery w paśmie 5 GHz, a według producenta obsługuje ponad 500 klientów przy pokryciu 160 m². Nadal korzysta z 2,5 GbE i PoE+. Dlaczego dodatkowe możliwości 5 GHz są istotne? Bo wiele firm nadal korzysta z laptopów i telefonów, które w ogóle nie używają 6 GHz. W takim środowisku mocniejsze radio 5 GHz może okazać się bardziej przydatne niż sama obecność najnowszego pasma.

U7 Pro Max zamontowany na suficie. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 04. U7 Pro Max — sufitowy punkt dostępowy Wi-Fi 7.

W typowym biurze różnica między U7 Pro a Pro Max nie sprowadza się do samej nazwy. Model Max może być korzystniejszy tam, gdzie dużo klientów pracuje na 5 GHz, natomiast U7 Pro często będzie wystarczający w bardziej równomiernie rozłożonej sieci. Ostateczny dobór powinien zależeć od liczby użytkowników w danej strefie, a nie od liczby pracowników w całej firmie.

U7 Pro XG i U7 Pro XGS – po co access pointowi port 10 GbE?

W nazwach U7 Pro XG i XGS najważniejsze są nie tylko możliwości radiowe, lecz także port 10 GbE. U7 Pro XG pracuje w pasmach 2,4, 5 i 6 GHz, ma sześć strumieni przestrzennych, wymaga PoE+ i zapewnia katalogowo pokrycie 140 m² oraz ponad 300 klientów. Dla administratora oznacza to możliwość podłączenia punktu dostępowego do szybszej infrastruktury sieciowej. Szczególnie ma to sens wtedy, gdy wielu użytkowników jednocześnie korzysta z lokalnych serwerów lub pamięci NAS.

U7 Pro XG zamontowany na suficie. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 05. U7 Pro XG — sufitowy punkt dostępowy Wi-Fi 7.

U7 Pro XGS dodaje do tego osiem strumieni przestrzennych, w tym 4×4 dla 5 GHz, i przechodzi na zasilanie PoE++. Producent deklaruje 160 m² oraz ponad 500 klientów. Można go traktować jako wariant do bardziej intensywnych zastosowań. Nie jest jednak automatycznie lepszym zakupem do każdego pomieszczenia. Jeżeli switch udostępnia tylko 1 GbE, a ruch w sieci jest niewielki, inwestycja w 10-gigabitowy uplink może pozostać niewykorzystana.

U7 Pro XGS zamontowany na suficie. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 06. U7 Pro XGS — sufitowy punkt dostępowy Wi-Fi 7.

Samo podłączenie access pointa do portu 10 GbE nie sprawi jednak, że pojedynczy komputer uzyska 10 Gb/s po Wi-Fi. Przepustowość radia jest współdzielona, a wyniki zależą od liczby strumieni obsługiwanych przez klienta, zakłóceń i szerokości kanału. Port 10 GbE pomaga przede wszystkim uniknąć wąskiego gardła na kablu, gdy wiele klientów jednocześnie generuje duży ruch.

U7 In-Wall, U7 Pro Wall i U7 Pro XG Wall – gdy AP ma być na ścianie

W hotelu access point umieszczony nad recepcją nie powinien być jedyną odpowiedzią na potrzeby wszystkich pokojów. Podobnie w biurowcu z wieloma gabinetami sygnał z korytarza może tracić jakość po przejściu przez ściany. Dlatego urządzenia ścienne mają własne miejsce w ofercie UniFi. Dobrze wpisują się w obiekty z okablowaniem doprowadzonym do ścian i pozwalają budować pokrycie wokół konkretnych pomieszczeń.

U7 In-Wall łączy funkcję punktu dostępowego z niewielkim przełącznikiem. Obsługuje 2,4 i 5 GHz, ma uplink 2,5 GbE oraz trzy porty 2,5 GbE łącznie. Przy zasilaniu PoE+ może również przekazywać PoE na wyjściu. Producent podaje orientacyjne pokrycie 115 m². W praktyce to ciekawy wybór do pokoju hotelowego lub gabinetu, w którym obok Wi-Fi potrzebny jest przewodowy port dla telefonu IP czy komputera. Jedno urządzenie pozwala wtedy uporządkować instalację przy ścianie.

Prostokątny punkt dostępowy U7 In-Wall zamontowany na ścianie. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 07. U7 In-Wall — ścienny punkt dostępowy.

U7 Pro Wall obsługuje pasma 2,4, 5 i 6 GHz, korzysta z sześciu strumieni przestrzennych, uplinku 2,5 GbE i zasilania PoE+. Według producenta pokrywa orientacyjnie 140 m² i obsługuje ponad 300 klientów. W nowoczesnym hotelu czy sali spotkań może zapewnić dostęp do 6 GHz bez konieczności montowania dużego, okrągłego AP na suficie.

Punkt dostępowy U7 Pro Wall na ścianie nowoczesnego biura. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 08. U7 Pro Wall — ścienny punkt dostępowy UniFi.

U7 Pro XG Wall oferuje podobny zestaw pasm radiowych i sześć strumieni przestrzennych, ale wyróżnia się uplinkiem 10 GbE. Katalogowo również zapewnia pokrycie 140 m² i ponad 300 klientów. Może być interesującym wyborem tam, gdzie w ścianie jest już doprowadzona szybka sieć przewodowa, a użytkownicy przesyłają dużo danych. Sam port 10 GbE nie zwiększy jednak magicznie zasięgu w sąsiednim pokoju.

U7 Pro XG Wall umieszczony na ścianie przy przeszklonym biurze. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 09. U7 Pro XG Wall — punkt dostępowy montowany na ścianie.

Warto przy tym pamiętać, że montaż ścienny nie jest jedynie kwestią wyglądu. Anteny i kierunek rozchodzenia się sygnału wpływają na realny zasięg. Stąd ważniejszy od samej liczby metrów kwadratowych w katalogu może być plan pomieszczeń, wysokość instalacji i obecność przeszkód. Urządzenie przeznaczone do jednego pokoju nie musi być najlepszą opcją do obsługi całego korytarza.

Seria E7 – kiedy standardowy U7 przestaje wystarczać?

E7 to już inna klasa urządzenia. Ma trzy pasma radiowe, dziesięć strumieni przestrzennych, w tym 4×4 dla 5 i 6 GHz, uplink 10 GbE, dodatkowy port 1 GbE i zasilanie PoE++. Katalogowo oferuje 185 m² pokrycia oraz obsługę ponad 1000 klientów. Taka specyfikacja zwraca uwagę, ale nie powinna być odczytywana jako zachęta, by podłączyć tysiąc aktywnych laptopów do jednego AP.

Kwadratowy panel E7 z delikatnym niebieskim podświetleniem na ścianie. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 10. E7 — punkt dostępowy klasy Enterprise we wnętrzu biurowym.

Pomyślmy o konferencji, na której na widowni siedzi kilkaset osób. Część urządzeń tylko pozostaje połączona, inne wysyłają wiadomości, a jeszcze inne transmitują obraz. Dla projektu sieci liczy się zachowanie pod rzeczywistym obciążeniem, a nie sama liczba klientów z karty produktu. E7 może być dobrym elementem takiej instalacji, ale nadal wymaga świadomego doboru kanałów, mocy i liczby punktów dostępowych.

E7 jest interesujący tam, gdzie infrastruktura musi obsługiwać dużą gęstość klientów oraz dostępne są odpowiednio szybkie przełączniki. W małym biurze jego możliwości mogą pozostać niewykorzystane. Nie oznacza to jednak, że taki sprzęt jest „gorszą inwestycją” – po prostu sprawdza się w innym scenariuszu niż U7 Lite czy U7 Pro.

E7 Campus Indoor i E7 Audience Indoor – do dużych, wymagających przestrzeni

E7 Campus Indoor korzysta z anten kierunkowych i jest przeznaczony do obejmowania wybranej strefy, a nie przypadkowego wysyłania sygnału we wszystkie strony. Pracuje w 2,4, 5 i 6 GHz, ma dziesięć strumieni przestrzennych, porty 10 GbE i 1 GbE oraz zasilanie PoE++. Producent deklaruje 465 m² i ponad 1000 klientów. Taki sprzęt może zainteresować administratora dużej hali, auli lub otwartej przestrzeni, w której ważne jest precyzyjne skierowanie pokrycia.

Panelowy punkt dostępowy E7 Campus Indoor zamocowany na wsporniku do filara. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 11. E7 Campus Indoor — panel na uchwycie montażowym.

E7 Audience Indoor jest jeszcze bardziej wyspecjalizowany: oferuje dwanaście strumieni przestrzennych, pracuje w pasmach 5 i 6 GHz, ma porty 10 GbE i 1 GbE oraz wymaga PoE++. Katalogowe pokrycie wynosi 465 m², a liczba klientów przekracza 1500. Zastosowanie? Duża sala widowiskowa, wydarzenie branżowe, trybuny lub przestrzeń, w której setki urządzeń zbierają się w jednym miejscu. To nie jest typowy access point do biura z kilkoma pokojami.

Szeroki panel E7 Audience Indoor na ścianie sali audytoryjnej. Wizualizacja poglądowa AI.
Ilustracja 12. E7 Audience Indoor — poziomy panel w sali audytoryjnej.

Najważniejsze jest tutaj słowo „kierunkowa”. W dużej hali nie zawsze chodzi o to, żeby jeden access point wysyłał sygnał we wszystkie strony. Czasem lepszym rozwiązaniem jest kontrolowanie konkretnego sektora i ograniczanie wzajemnych zakłóceń między punktami. E7 Campus Indoor i Audience Indoor należy zatem rozpatrywać jako element przemyślanego projektu radiowego, a nie prosty zamiennik standardowych AP.

2,5 GbE czy 10 GbE – kiedy różnica jest rzeczywiście ważna?

Wszystkie opisane modele Wi-Fi 7 z podstawowej serii U7 korzystają co najmniej z uplinku 2,5 GbE, a modele XG i E7 oferują połączenie 10 GbE. To ważna zmiana w porównaniu ze starszą infrastrukturą, w której punkt dostępowy często miał dostęp tylko do 1 Gb/s. Jednak prędkość interfejsu Ethernet jest limitem przesyłu po kablu, a nie prędkością zapewnianą pojedynczemu klientowi Wi-Fi.

Załóżmy, że kilkanaście osób kopiuje jednocześnie pliki z lokalnego serwera NAS. Szybszy uplink punktu dostępowego może wtedy pomóc ograniczyć wąskie gardło. Ale jeśli niewielkie biuro ma przede wszystkim dostęp do internetu o prędkości kilkuset megabitów, port 10 GbE nie musi dać użytkownikom odczuwalnej różnicy. Wybór powinien wynikać z rzeczywistego ruchu, nie z samej liczby w specyfikacji.

Równie ważne jest zasilanie. U7 Lite i Long-Range korzystają z PoE, modele Pro często wymagają PoE+, a U7 Pro XGS i urządzenia E7 – PoE++. Wybór AP bez sprawdzenia możliwości przełącznika może skończyć się koniecznością dokupienia odpowiedniego injectora lub wymiany switcha. Należy zweryfikować także łączny budżet PoE dla wszystkich portów.

Praktyczna zasada: access point kupuje się razem z wymaganiami dotyczącymi portu switcha i PoE. Sprawdzenie tylko standardu Wi-Fi i deklarowanego zasięgu to za mało.

Dlaczego „maksymalna prędkość” nie jest prędkością użytkownika?

Specyfikacje Wi-Fi 7 podają bardzo wysokie szybkości transmisji radiowej. Nie są one jednak tożsame z wynikiem testu Speedtest lub z prędkością kopiowania plików. Wartości katalogowe opisują możliwości określonego radia przy konkretnym kanale, modulacji i liczbie strumieni. Typowy telefon ma mniej anten niż access point, więc nie wykorzysta całego potencjału wielostrumieniowego urządzenia.

Na wynik wpływają także narzut protokołów, odległość od AP, inne urządzenia nadające na tym samym kanale i obciążenie sieci. Szeroki kanał może poprawić szybkość w dobrych warunkach, ale w zatłoczonym środowisku bywa źródłem większych zakłóceń. Dlatego dobrą praktyką jest porównywanie nie tylko przepustowości, lecz również opóźnień, stabilności i jakości roamingu.

W UniFi warto obserwować informacje o klientach, sile sygnału, wykorzystaniu kanałów i retransmisjach. Pomocne są także narzędzia planistyczne oraz testy wykonane w rzeczywistych pomieszczeniach. Dopiero takie dane pokazują, czy droższy AP przynosi zauważalną poprawę.

Jak dobrać liczbę i rozmieszczenie punktów dostępowych?

Najczęstszy błąd polega na założeniu, że suma powierzchni podanych w kartach urządzeń da pokrycie całego budynku. W rzeczywistości ściany, stropy, przeszklenia, regały metalowe, instalacje i inne sieci Wi-Fi zmieniają sposób propagacji sygnału. Dwa biura o tej samej powierzchni mogą wymagać zupełnie innej liczby AP.

Projekt powinien zaczynać się od rozpoznania użytkowników i aplikacji. Innego rozwiązania wymaga biuro z kilkunastoma laptopami, a innego sala konferencyjna, w której w jednej chwili pojawia się sto telefonów. Przy dużej gęstości klientów często lepiej użyć kilku starannie rozmieszczonych punktów z odpowiednio ustawioną mocą niż jednego bardzo mocnego urządzenia.

Ważna jest również lokalizacja instalacji. Sufitowe U7 najlepiej rozpatrywać w odniesieniu do rzutu piętra, urządzenia Wall – do konkretnych pomieszczeń, a modele kierunkowe E7 – do stref wymagających kontrolowanej emisji. W bardziej złożonych wdrożeniach pomocne są pomiary radiowe i planowanie w UniFi Design Center.

Który model wybrać? Trzy sytuacje z codziennej pracy

Scenariusz pierwszy: gabinet lub małe biuro z kilkoma laptopami, drukarką i telefonami. W takim miejscu warto rozpocząć analizę od U7 Lite. Jeśli przestrzeń jest bardziej otwarta i zależy nam na pokryciu większego obszaru bez pasma 6 GHz, można porównać go z U7 Long-Range. Gdy kupowane są nowe komputery obsługujące 6 GHz, naturalnym kandydatem staje się U7 Pro.

Scenariusz drugi: kilkadziesiąt osób w biurze, częste wideokonferencje i pliki krążące między komputerami a serwerem. Tu warto zestawić U7 Pro z Pro Max, a przy większym ruchu i odpowiednich switchach rozważyć XG lub XGS. W hotelu, gabinetach i salach z okablowaniem ściennym lepiej przyjrzeć się U7 In-Wall, U7 Pro Wall albo U7 Pro XG Wall.

Scenariusz trzeci: konferencja, hala lub aula. Zamiast kupować jeden najdroższy AP, lepiej zacząć od mapy miejsc, w których zbierają się ludzie, i przewidywanego obciążenia. Dopiero wtedy sensowne jest porównanie E7, E7 Campus Indoor i E7 Audience Indoor. W takich instalacjach odpowiednio zaprojektowany układ kilku urządzeń zwykle jest ważniejszy niż katalogowa liczba obsługiwanych klientów.

Co sprawdzić przed zakupem i montażem?

Zanim wybierzemy konkretny model, warto odpowiedzieć na kilka pytań. Czy klienci będą korzystać z 6 GHz? Czy przełącznik zapewnia porty 2,5 lub 10 GbE? Czy ma wystarczający budżet PoE? Jakie są materiały ścian i wysokość montażu? Ile urządzeń będzie jednocześnie prowadzić aktywną transmisję, a ile pozostanie jedynie połączonych z siecią?

W kolejnej kolejności trzeba upewnić się, że używana wersja UniFi Network wspiera dany model i jego funkcje. W przypadku 6 GHz oraz MLO istotne są również zgodne urządzenia końcowe i ustawienia zabezpieczeń, w tym WPA3. Starsze urządzenia IoT mogą wymagać osobnej konfiguracji SSID, aby zachować kompatybilność.

Nie warto również porównywać punktów dostępowych wyłącznie po deklarowanej liczbie klientów. Katalogowe „300+” czy „1000+” mówi co innego niż rzeczywista pojemność sieci obsługującej jednocześnie rozmowy wideo, backupy i transmisje danych. Dobre wdrożenie polega na dopasowaniu sprzętu do konkretnych potrzeb, a później sprawdzeniu rezultatów po uruchomieniu.

Czy Wi-Fi 7 UniFi ma sens w każdej firmie?

Czy zatem każda firma powinna od razu wymienić Wi-Fi 6 na Wi-Fi 7? Nie. Jeśli obecna sieć działa stabilnie, a użytkownicy nie narzekają na jakość połączenia, wymiana wyłącznie dla nowej generacji standardu może nie mieć uzasadnienia. Niekiedy większą poprawę przynosi dołożenie AP w martwej strefie, korekta ustawień radiowych lub modernizacja przełączników.

Wi-Fi 7 ma natomiast duży potencjał w nowych instalacjach i modernizacjach, w których i tak planowana jest wymiana infrastruktury. UniFi daje wybór od oszczędniejszych modeli dwupasmowych, przez uniwersalne konstrukcje trójpasmowe, aż po sprzęt Enterprise z 10 GbE. Dzięki temu nie trzeba stosować jednego modelu w całym budynku, jeśli poszczególne strefy mają różne potrzeby.

Najważniejszy wniosek jest prosty: dobry access point to niekoniecznie najdroższy model. To urządzenie dopasowane do liczby użytkowników, środowiska radiowego, możliwości sieci przewodowej i planowanego sposobu montażu. Dopiero po zestawieniu tych czynników wybór między U7 Lite, U7 Pro, U7 Pro Max, XG i serią E7 staje się technicznie uzasadniony.

Źródła

Ubiquiti TechSpecs – katalog punktów dostępowych UniFi

Ubiquiti – Multi-Link Operation (MLO) w UniFi Network

Ubiquiti – podstawy konfiguracji pasma 6 GHz

Ubiquiti – regiony obsługujące pasmo 6 GHz

Ubiquiti – optymalizacja sieci Wi-Fi i opóźnień

Parametry modeli zweryfikowano w oficjalnym katalogu TechSpecs UniFi (stan na 3 listopada 2026 r.). Wartości zasięgu i maksymalnej liczby klientów są danymi deklarowanymi przez producenta.

Bezpośrednie karty techniczne omawianych modeli: